WordPress Gutenberg – natywny edytor WordPressa

Edytor WordPress Gutenberg to nowoczesne narzędzie do tworzenia treści, które przynosi wiele korzyści dla użytkowników WordPressa. W tym artykule dowiesz się, dlaczego strona oparta o edytor Gutenberg jest dobrym wyborem.

natywny edytor gutenberg

WordPress Gutenberg – Intuicyjny interfejs użytkownika

Gutenberg wprowadza blokowy interfejs użytkownika, który jest intuicyjny i łatwy do nauczenia. Każdy element na stronie, taki jak akapit, nagłówek, lista, czy obraz jest teraz blokiem, który można łatwo dodać, usunąć lub przesunąć. Dzięki temu tworzenie stron i postów blogowych jest prostsze i bardziej intuicyjne.

Gutenberg nie bez powodu jest uwielbiany przez programistów oraz developerów WordPress. Łączy on intuicyjność blokowych interfejsów z możliwością edytowania za pomocą kodu CSS. Dzięki temu specjaliści są w stanie zrobić ładną i szybką stronę internetową, bez wielu linijek zbędnego kodu.

WordPress Gutenberg – Elastyczność i dostosowywanie układu strony

Dzięki Gutenbergowi, użytkownicy mają teraz więcej kontroli nad układem i wyglądem swojej strony. Można łatwo dodawać kolumny, grupy bloków, a nawet zagnieżdżać bloki wewnątrz innych bloków. To otwiera nowe możliwości dla dostosowywania i projektowania stron.

Wielu programistów, w tym ja, korzysta z edytora Gutenberg po to, by ułatwić klientom korzystanie ze strony. Wygląd strony oraz odpowiednia responsywność to nadal zasługa tysięcy linijek kodu CSS :).

Bogate media i wbudowane bloki w edytorze Gutenberg

Gutenberg oferuje szeroki wybór wbudowanych bloków, takich jak bloki mediów, które umożliwiają łatwe dodawanie obrazów, filmów i innych mediów do strony. Istnieją również bloki dla specjalnych funkcji, takich jak przyciski, tabele, formularze kontaktowe i wiele innych.

Ta cecha nie wyróznia Gutenberga na tle innych edytorów stron. Jednak lekkość tego edytora i fakt że posiada on wybór który może konkurować z zewnętrznymi rozwiąniami jest rzeczą wartą uwagi.

Gutenberg to również wsparcie dla kodu HTML i CSS

Mimo że Gutenberg jest zorientowany na bloki, nadal oferuje wsparcie dla kodu HTML i CSS. Możesz dodać niestandardowy HTML do dowolnego bloku lub nawet utworzyć własny blok HTML. To daje zaawansowanym użytkownikom większą kontrolę nad szczegółami swojej strony.

Z doświadczenia wiem, że takie rozwiązanie to jeden z najlepszych sposobów, by stworzyć prostą w obsłudzę stronę internetową, która przy okazji bardzo ładnie się prezentuje i szybko działa.

Przyszłość WordPress

Gutenberg to nie tylko edytor – to przyszłość WordPress. Wprowadza nowe standardy i praktyki dla tworzenia stron internetowych, które będą miały wpływ na rozwój WordPress w przyszłości. Korzystanie z Gutenberg teraz to inwestycja w przyszłość.

Czy to oznacza że inne rozwiązania staną się bezużyteczne? Oczywiście że nie! Wiele agencji jak i freelancerów nadal tworzy strony oparte o zewnętrzne page buildery takie jak np. Elementor. Inni tworzą strony oparte o klasyczne rozwiązanie, jakim jest Advanced Custom Fields Pro (ACF PRO). Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, a wybór zależy od wymagań klienta, budżetu oraz preferencji developera.