Jak ważna jest szybkość strony internetowej?

Prędkość strony internetowej to jedna z kluczowych kwestii, która może zadecydować o sukcesie lub porażce Twojej witryny w dzisiejszym świecie online. Wszystko zaczyna się od Core Web Vitals, zestawu podstawowych wskaźników internetowych, które mają wpływ na wydajność i komfort korzystania z Twojej strony.

jak ważna jest szybkość strony internetowej

Szybkie wprowadzenie do Core Web Vitals

Core Web Vitals, czyli podstawowe wskaźniki internetowe to:

LCP – Największe Wyrenderowanie Treści

Largest Contentful Paint, czyli LCP, to wskaźnik mierzący czas potrzebny do wyrenderowania największego elementu na stronie widzianego przez użytkownika. Im dłuższy ten czas, tym dłużej użytkownik musi czekać, zanim zobaczy główne treści strony. Długie opóźnienia w LCP mogą zniechęcić odwiedzających do pozostania na stronie.

FID – Opóźnienie przy Pierwszym Działaniu

First Input Delay, czyli FID, odnosi się do czasu, jaki upływa od pierwszej interakcji użytkownika (na przykład kliknięcia lub wprowadzenia danych) do reakcji przeglądarki. Jeśli FID jest zbyt długi, użytkownicy mogą poczuć frustrację z powodu opóźnień w interakcji, co z kolei wpłynie negatywnie na doświadczenie użytkownika.

CLS – Skumulowane Przesunięcie Układu

Cumulative Layout Shift, czyli CLS, to wskaźnik mierzący, jak często niespodziewane przesunięcia układu na stronie wpływają na użytkowników. Jeśli elementy na stronie przesuwają się w trakcie korzystania z niej, może to powodować dezorientację i pogorszenie wrażenia użytkownika.

Szybka strona internetowa jest pozytywnie oceniana przez Google

Prędkość strony internetowej i wskaźniki Core Web Vitals mają ogromny wpływ na ocenę Twojej witryny przez algorytmy Google. Szybka strona, której treść jest odpowiednio zoptymalizowana, ma znacznie większe szanse na osiągnięcie wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania. Google wyraźnie premiuje strony, które dostarczają użytkownikom szybkie i płynne doświadczenia, co oznacza, że stanowią one bardziej atrakcyjne źródło informacji.

Z drugiej strony, strony internetowe działające wolno, nawet jeśli zawierają cenne treści i informacje, mogą napotkać na trudności w osiągnięciu widoczności w wynikach Google. Algorytmy wyszukiwarki skanują i porównują wiele witryn, a te o niskiej wydajności często tracą na konkurencyjności. Ostatecznie, to nie tylko o prędkość strony chodzi, ale także o jakość doświadczenia użytkownika, której Google przykłada ogromną wagę w swoim procesie indeksowania.

Jak sprawdzić prędkość strony internetowej

Dla tych, którzy chcą sprawdzić, jak szybka jest ich strona, istnieją narzędzia takie jak Lighthouse oraz PageSpeed Insights. Lighthouse dostępny w przeglądarkach opartych na Chromium pozwala na przeprowadzenie testu prędkości strony i dostarcza wyniki związane z Core Web Vitals. PageSpeed Insights, z kolei, oferuje bardziej realistyczne wyniki, uwzględniając „wirtualny” sprzęt i słabe połączenia internetowe. Warto pamiętać o tym, że ze względu na symulowane ograniczenia, PageSpeed Insights często pokazuje wynik gorszy niż w rzeczywistości.

Więcej o tych narzędziach przeczytasz w tym artykule.

Jakie elementy wpływają na prędkość strony?

Prędkość strony internetowej jest wynikiem różnych czynników, a każdy z nich ma wpływ na ogólną wydajność. Niektóre z tych czynników obejmują rozmiar i optymalizację obrazków, jakość hostingu, wykorzystywanie technologii kompresji, a także skomplikowanie kodu. Duża ilość nieoptymalizowanych obrazków na stronie może znacząco spowolnić jej ładowanie. Dlatego warto stosować kompresję obrazków i wybierać odpowiednie formaty, takie jak WebP, które są bardziej efektywne pod względem rozmiaru i jakości.

Optymalizacja obrazków nie jest skomplikowana. Zmiana hostingu na wydajniejszy to maksymalnie koszt kilkuset złotych na przestrzeni roku. Problem pojawia się wtedy, gdy strona internetowa została wykonana w nieodpowiedni sposób, przez co jest ona niezoptymalizowana pod kątem wydajności. Wiele stron WWW jest wykonanych w technologiach, które nie są przeznaczone do tworzenia wydajnych stron internetowych, przez co osiągają one bardzo złe wyniki w Core Web Vitals i ogólnie działają bardzo wolno.

Czas Ładowania a Konwersje

Prędkość strony internetowej ma również bezpośredni wpływ na wskaźniki konwersji. Im dłużej trwa ładowanie strony, tym mniejsza jest szansa na przekształcenie odwiedzającego w klienta. Nawet kilka sekund opóźnienia może znacząco obniżyć wskaźniki konwersji. Oczywiście, jeśli Twoja strona działa szybko i płynnie, użytkownicy są bardziej skłonni pozostać na niej, przeglądać ofertę i dokonywać zakupów.

Wolna strona internetowa szczególnie uderza w użytkowników mobilnych. Strony, które działają wolno na urządzeniach mobilnych, mogą frustrować odwiedzających, co prowadzi do utraty potencjalnych klientów. Google docenił tę potrzebę i zaimplementował mobilny pierwszy indeks, co oznacza, że wydajność strony na urządzeniach mobilnych ma bardzo ważne znaczenie dla oceny witryny przez algorytmy wyszukiwarki.

Podsumowując

Dbałość o prędkość strony internetowej to inwestycja w przyszłość Twojej witryny. Ostatecznie, korzystający z niej użytkownicy docenią szybkie ładowanie i płynność działania, co przekłada się na lojalność i większą skłonność do konwersji. Prędkość strony to zdecydowanie jedna z najważniejszych kwestii, o które warto zadbać przy tworzeniu strony internetowej.