Czy własna strona internetowa jest bezobsługowa?

Każda strona internetowa wymaga obsługi. Szczególnie w przypadku gdy jest ona oparta na systemie CMS – takim jak na przykład WordPress.

czy własna strona jest bezobsługowa?

Każda strona internetowa wymaga obsługi

Strony internetowe nie są bezobsługowe – jeżeli nie Ty zajmujesz się administracją, bezpieczeństwem oraz innymi czynnościami związanymi z Twoją stroną internetową, to musi robić to ktoś inny. W zależności od tego, jaki rodzaj strony posiadasz, to będzie ona wymagać regularnych aktualizacji, kopii zapasowych oraz innych czynności, które zapewnią Twojej stronie internetowej wieloletnie działanie.

Taka obsługa to dodatkowy koszt. Jeżeli na Twojej stronie nie będą regularnie robione aktualizacje oprogramowania (przynajmniej raz w miesiącu!) to będzie ona podatna na ataki. Oczywiście samą aktualizacją nie da się strony zabezpieczyć w stu procentach – wszystko co jest widoczne w internecie może mieć jakąś podatność lub lukę w bezpieczeństwie. Dlatego bardzo ważna współpraca z zaufanym freelancerem WordPress lub agencją – dzięki temu po zauważeniu jakiegokolwiek problemu z Twoją stroną internetową otrzymasz natychmiastowe wsparcie.

Jaki rodzaj stron internetowych wymaga najmniej obsługi?

Strona internetowa która wymaga jak najmniej obsługi, to taka, która jest statyczna. W przypadku strony statycznej nie musisz robić nic innego poza opłaceniem domeny oraz serwera. Strona statyczna – ze względu na to że jest oparta tylko i wyłacznie na HTML + CSS nie wymaga aktualizacji i dbania o bezpieczeństwo, tak jak ma to miejsce w przypadku CMSów z otwartym kodem źródłowym – np popularny WordPress. Jednak w przypadku takiego rodzaju strony internetowej pojawia się problem – za pomocą czystego kodu HTML i CSS nie da się stworzyć np. formularza kontaktowego ani innych dynamicznych i interaktywnych elementów na stronie internetowej.

Koszt strony statycznej często będzie wynosił mniej niż koszt zaprogramowania indywidualnego szablonu np. na WordPressie, co w połączeniu z brakiem kosztów obsługi i niską ceną za serwer + domenę może być świetnym rozwiązaniem dla osób z niskim budżetem. Jednak warto mieć na uwadze to, że jeżeli zależy Ci na jak najlepszej konwersji oraz optymalizacji strony pod kątem wyszukiwarek internetowych, to strona statyczna nie jest optymalnym rozwiązaniem.

Strona internetowa na autorskim systemie CMS

Świetnym pomysłem na bezpieczną stronę internetową jest autorski CMS, który połączy zalety strony statycznej takie jak bezpieczeństwo z dynamicznymi i interaktywnymi elementami które znajdziesz na dużych stronach internetowych. Autorski CMS pozwoli Ci również dostosować stronę w pełni do Twoich wymagań. Jednak jest to zdecydowanie najdroższe rozwiązanie – i w przypadku mniejszych i średnich firm bardzo często lepszym rozwiązaniem jest po prostu strona internetowa oparta o WordPress, z regularną obsługą przez specjalistę.

Obsługa stron internetowych – bezpieczeństwo

Jeżeli chcesz żeby Twoja strona internetowa oparta na systemie zarządzania treścią WordPress była dobrze zabezpieczona, to musisz skorzystać z usług specjalisty. WordPress, który jest w pełni zaaktualizowany i nie posiada nieaktualnych wtyczek jest dużo mniej podatny na zagrożenia niż taki, który przez kilka miesięcy był w ogóle nie aktualizowany. Jeżeli nie posiadasz jeszcze strony internetowej, to dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takich specjalistów, którzy oferują również obsługę po stworzeniu Twojej strony internetowej. Każdy freelancer oraz każda agencja posiada swój wlasny system tworzenia stron internetowych, prowadzi własną dokumentację oraz po prostu posiada wiedzę na temat przygotowanego projektu.

Obsługa stron internetowych – SEO

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych jest bardzo ważna, jeżeli chcesz zaistnieć w sieci. SEO to proces ciągły, który wymaga regularnej obsługi – strona internetowa która nie jest dobrze zoptymalizowana pod SEO i nie posiada regularnie dodawanej treści przygotowanej przez specjalistę ma znacznie niższe szanse na pojawienie się w wynikach Google niż strona bogata w dobre, zoptymalizowane pod wyszukiwarki internetowe treści.

Specjalista zapewni Ci regularne wsparcie

Korzystając z regularnej obsługi Twojej strony internetowej przez specjalistę zyskujesz też wsparcie w różnych problemach. W większości firm wykupując miesięczny abonament na regularne aktualizację dostajesz też kilka roboczogodzin specjalisty WordPress, które możesz wykorzystać na rozwiązanie ewentualnych problemów z Twoją stroną internetową, albo na rózne zmiany w treści.